Kuigi beebide une alast infot on internetis tohutult palju, on paljud nõuanded üksteisele vasturääkivad ning lapsevanemana raske kogu selles inforägastikus orienteeruda. Ilmselt sooviksid Sa kõigepealt teada, mis on üldse “normaalne” ehk milline on Sinu beebi unevajadus ja mida võiksid tema unelt esimese eluaasta jooksul oodata.
Lapsevanemana on väga lihtne vaadata, mis teistes peredes toimub, ning tahes tahtmata võrrelda seda enda hetkeolukorraga. Eriti, mis puudutab seda, kui hästi või halvasti lapsed magavad! Kui Sinu lapsel ei ole olnud unega muresid, on see suurepärane! Osa beebisid saavad kergemini unega sina peale kui teised (lapse temperament ja sisemised sättumused mängivad siin suurt rolli).
Kuid vanemate jaoks, kelle lapsed tõeliselt unega maadlevad, võib pidevaks kaaslaseks olla kurnatus, frustratsioon ja tubli doos ebakindlust, eriti kui nende tutvusringkonnas on ülekaalus just eelpool nimetatud nö “tublide tudujate” vanemad.
Siin ongi abiks teadmine, millised unega seotud ootused on lapsele parasjagu eakohased. Ühelt poolt näitab see Sulle, milleks Su laps tegelikult võimaline on, ning teiselt poolt aitab normaliseerida ka teatud eakohaseid uneprobleeme. Loomulikult leidub iga vanusegrupi siseselt rohkelt variatiivsust, kuid kui Sinu laps magab allpool kirjeldatust oluliselt kehvemini, on kindlasti võimalik lapse und parandada (vajadusel Забронируй первичную консультацию, et saada esmane hinnang oma beebi unele).
Beebi unevajadus ja eakohased ootused
- Vastsündinud (0-12 nädalat): Esimestel elukuudel vajab Sinu laps ööpäevas 16+h und. Sageli ärkavad beebid selles vanuses öösiti söömiseks iga 2-4 tunni tagant. Nad võivad olla võimelised üheks pikemaks uneks ööpäeva jooksul (4-5 tundi järjest). Vastsündinud vajavad päeval (3)4-6 uinakut, väga lühikeste ärkvelolekuaegadega nende vahel (ärkvelolekuaeg kasvab 45 minutilt esimesel elukuul 90 minutini 3-kuuselt). Kui soovid rohkem teaduspõhist infot vastsündinu une kohta ja praktilisi nõuandeid, kuidas oma pisibeebi und loomulikul moel toetada, vaata vastsündinu une seminari (materjalide hulgast leiad ka soovitusi eakohase uinakute ja söötmisrütmi kujundamiseks).
- 3-6 kuud: Selles vanuses beebid on võimelised öösel juba natuke pikemalt (5-8 tundi järjest) magama (eeldusel, et kaaluiive on korras ja söötmisega probleeme ei ole). Enamasti vajavad nad öösiti veel 2-3 toitmist. Selles vanuses beebid vajavad 11-12h ööund ning teevad 3-4 päevast uinakut, olenevalt uinakute pikkusest. Eakohane ärkveloleku aeg on 1.5-2.25 tundi ning ööpäevas kokku vajab Su beebi selles vanuses 15-16h und. 4-6-kuuse beebi unes orieteerumisel ja uneprobleemide lahendamisel on abiks beebi une seminar.
- 6-9 kuud: Kui esimesed 6 kuud on seljataga, suudavad beebid sageli 11-12h ööune jooksul magada 6-10 tundi järjest, vajades 1-2 öist toitmist. Mõned lapsed hakkavad selles vanuses magama öö läbi. Tavapäraselt toimub selles vahemikus üleminek kolmelt päevauinakult kahele. Algab tutvumine tahke toiduga. Ärkvelolekuaeg peaks jääma 2.25-3 tunni piiresse (kahe uinaku peal olevatel lastel võib üks ärkvelolek päevas olla ka juba kuni 4h) ning lapse ööpäevane unevajadus on kokku 14.5-15h. Siin on jällegi info ja praktiliste nõuannetega abiks beebi une seminar ning päevakava muutused aitab sujuvamalt läbida meie päevakavade veebikursus.
- 9-12 kuud: Selles vanuses on paljud lapsed võimelised öösel magama 11-12 tundi (ehk terve öö) järjest, kuid võivad veel ärgata üheks (maksimaalselt 2) öiseks toitmiseks. Selles vanuses on piisav 2 päevast uinakut (millest üks peaks olema vähemalt 1,5-2h pikk) ning ärkvelolekuaeg varieerub päeva lõikes 2.5-4 tunnini. Kokku vajavad 9-12-kuused beebid 14-15h und ööpäevas. Kui Sinu beebi on just selles vanuses, leiad kogu tema und puudutava info beebi une seminarist.
Pea meeles, et tegemist on üldise ülevaatega! Olenevalt lapse kaalust ja arengust ei pruugi nad antud vahemikesse täpselt sobituda (eriti, kui nad on vanusegrupi alumise või ülemise piiri lähedal) ning Sinu beebi unevajadus võib veidi erineda eakohasest keskmisest. Siinkohal kehtib reegel, et mida vanemad lapsed, seda suurem on variatiivsus eakaaslaste seas. Ning alati pea meeles, et kui oled oma lapse praeguste uneharjumustega rahul ning seda on ka Sinu laps, siis ei ole tarvis midagi muutma tormata.
Kui aga tunned, et Sina või Sinu beebi ei saa end piisavalt hästi välja puhata ning eakohaseid ootuseid arvestades oleks arenguruumi, oleme hea meelega valmis Sind muutuste tegemisel toetama, kas siis läbi meie seminaride (vastsündinud või beebid) või individuaalnõustamise.
Artikli algversioon ilmus esmakordselt Pere ja Kodu veebiväljaandes.