Esimene öö lapsest eemal: Kuidas valmistuda?

25 Авг 2022 | Beebi uni, Unenõuanded, Väikelapse uni

Paljude vanemate, eriti emade jaoks on esimene öö lapsest eemal keeruline ja toob endaga kaasa nii ärevuse kui ka süütunded. Kui küsisime oma Instagrami kontol, millised mured on emadel seoses lapse kellegi teise hoolde usaldamisega, toodi kõige sagedamini välja just muret seoses unega – kas laps jääb ikka hoidjaga tuttu? Kas hoidja oskab last magama panna? Ega laps liialt emme järele igatse või nuta? Jne jne. 

Võib-olla pole Sa kunagi oma lapsest varem eemal olnud, võib-olla oled viibinud eemal väga lühidalt ja laps peab esmakordselt tegema uinaku kellegi teisega või jääma terveks ööks hoidja hoolde, olgu selleks siis lapse isa, vanaema, sugulane, hea sõber või usaldusväärne lapsehoidja. Mida silmas pidada, kui plaanid (võib-olla päris esimest korda) last kellegi teise hoolde jätta, et nautida vajalikku üksi- või kaksiolemise aega? Järgnevalt toongi välja mõned pidepunktid ja prakitlised nipid, mis Sind aidata võiksid.

Kui kasvatad last koos partneriga, on ilmselt kõige lihtsam esimest korda käia ära üksi ja jätta laps partneri hoolde. Olgugi, et vahel on ka partnerit raske usaldada, sest kardad, et ta ei saa lapsest aru, laps ei lepi temaga või ta teeb midagi olulist “valesti”, siis enamasti on siiski teine vanem lapsele kõige tuttavam ja turvalisem valik esimeseks lahusolekuks emmest (kui ema on lapse peamine hooldaja). 

Olenemata sellest, kes saab hoidjaks, võib abi olla nendest sammudest:

  • Tutvusta hoidjat eelnevalt lapsele mitmel korral, eriti kui laps näeb hoidjat muidu harva või on tegemist päris uue hoidjaga. Kõigepealt veetke aega kodus, siis käige koos lapsega õues, siis võid saata lapse hoidjaga pooleks tunniks õue (õueskäik või vankriuinak on sageli kõige lihtsam esimeseks lahusolekuks), seejärel võid ise käia ära 1-2 h, enne kui lähed pikemalt ära või laps jääb ööune ajaks hoidjaga.
  • Seleta hoidjale, milline on teie päevarütm, unerituaalid, muud olulised rituaalid või toimingud. Anna talle teada lapse eelistustest nt söömise või lohutamise osas. Kõige parem on, kui paned orienteeruva päevakava ja nipid kirja, sest kõik ei pruugi hoidjal meelde jääda. 
  • Kui kõik eelnev on tehtud, lase lahti ootusest, et hoidja peab tegema kõike täpselt nagu Sina. Sinu laps saab aru, et hoidja ei ole Sina ja enamus lapsi on oluliselt paindlikumad, kui me kardame. 
  • Räägi oma hirmudest hoidjaga. Anna talle teada, mida Sa vajad, et tunda ennast last temaga jättes turvaliselt. Kas vajad, et ta saadaks iga tunni takka Sulle pildi ja teate, kuidas neil läheb? Kas Sinu jaoks on väga oluline, et päevakavast peetaks kinni? Seleta, miks see nii on. Usu, et hoidja hoolib Sinu lapsest ja Sinust ja teeb endast parima, et Sinu soove täita.
  • Arvesta, et nutt on lapse normaalne reaktsioon Sinust lahkudes. See on turvalise kiindumussuhte üks tunnuseid. Küll aga ei ole see tingimata märk sellest, et tal oleks Sinust eemal olles kogu aeg halb, teda ei oleks võimalik lohutada või et Sinust eemalolek põhjustaks talle trauma. Enamus lapsi rahunevad üsna kiiresti pärast vanema lahkumist ning neil on hoidjaga tore ja lõbus.

Öö lapsest eemal: Kuidas praktiliselt und korraldada, kui last tuleb hoidma keegi teine?

Trüki välja lapse “kasutusjuhend” koos päevakava, söömis- ja une-eelistuste ning muu olulise infoga (nt mida teha õnnetuse korral, tähtsad numbrid jne). Olenemata sellest, kas hoidma tuleb pereliige või lapsehoidja, ei pruugi ta olla kursis kõikide teie igapäevaelu eripäradega ja kui kogu info talle ühekorraga kraesse kallad, võivad olulised detailid ununeda.

Selgita, millised on Sinu jaoks lapse une juures kõige olulisemad punktid ja MIKS. Kui lapsehoidjad püüavad enamasti igati kinni pidada vanemate poolt jäetud juhistest, siis vanavanematel või teistel pereliikmetel võivad olla omad arusaamad sellest, kuidas last magama panna või millal selleks õige aeg oleks. 

Võimalusel tee koos hoidjaga lapse unerituaalid läbi. Eriti tore, kui enne pikemat eemalolekut saaks hoidja proovida nt ühte uinakut ja nii Sina kui tema eduelamuse, et laps on võimeline ka kellegi teisega uinuma. 

Usud või mitte, aga enamus lapsi magavad hoidjaga paremini kui emme-issiga. Loomulikult räägi hoidjaga läbi ka võimalikud öised ärkamised ja kuidas nende korral käituda, aga tõenäosus on, et neid tuleb vähem, kui Sa kardad. Ning isegi, kui Sinu laps on üks nendest vähestest, kes hoidjaga magavad kehvemini kui tavaliselt, on see väga lühike periood. Nii hoidja kui laps saavad sellega hakkama. Koju tagasi jõudes paku lapsele järgnevatel päevadel palju lähedust ja uni laabub taas.

Hoia lapsega usaldust ning lahku võimalusel sel ajal, kui laps on ärkvel. Nii ei teki lapsel hiljem hirmu, et Sa võiksid tema une ajal äkitselt kuhugi kaduda, millest võivad tuleneda uinaku protest, lühikesed uinakud ja sagedasem öine ärkamine.

Võimalusel palu hoidjal tulla teie koju, selle asemel, et viia laps hoidja juurde, v.a juhul kui hoidja kodu on lapsele väga tuttav (nt vanaema juures, kus käite sageli).

Ja viimaks – oluliselt lihtsam on jätta hoidjaga last, kellel on regulaarne päevakava ning kes magab üldiselt hästi. Kui Sinu lapse päevad on kaootilised, on eakohase päevakava loomisel abiks meie päevakavade veebikursus. Kui aga maadlete suuremate probleemidega nagu liiga lühikesed uinakud, raskused uinumisel, sagedased öised ärkamised ja/või varahommikune virgumine, siis saad lapse une parandamisel abi beebi ja väikelapse une veebikursusest.