Kella keeramine ja uni: kuidas kohandada lapse päevakava talveajale üle minnes?

21 Окт 2024 | Beebi uni, Mudilase uni, Unenõuanded, Väikelapse uni, Vastsündinu uni

Kui lastele pakub oktoobrikuus aina suuremat põnevust import-püha Halloween, siis lapsevanemate tõeline õudus on hoopis kella keeramine. Üleminek talveajale võib tähendada, et Sinu beebi või väikelapse virgub tavalise kell 7 ärkamise asemel hoopis kell 6 või veelgi varem. Kuidas taastada lapse unerütm ja tagada, et hommikud ei algaks liiga vara? Siin on mõned soovitused, kuidas aidata erinevas vanuses lastel (vastsündinuist mudilasteni) kella keeramisega kohaneda.

0-3-kuuse beebi unerütmi kohandamine pärast kella keeramist

Vastsündinutel puudub sageli regulaarne unerütm, kuid juba teiseks või kolmandaks elukuuks võib hakata välja kujunema enam-vähem kindel hommikune ärkamise aeg. Kuidas nihutada vastsündinu ärkamine pärast kella keeramist hilisemaks?

1. Kohanda enda unerütmi, eriti kui oled imetav ema

Imetavate emade puhul on eriti oluline jälgida enda unerütmi, sest rinnapiimas olevad hormoonid aitavad reguleerida beebi unerütmi. Kui su enda keha kohaneb uue kellaajaga, siis aitab see ka beebil paremini kohaneda.

2. Nihuta söötmisi ja öiseid toimetusi

Kui su beebi ärkab väga vara, proovi kõiki söötmisi nihutada 5-10 minuti võrra. Näiteks, kui beebi ärkab kell 6, siis oota enne toitmist 5-10 minutit (või veelgi kauem, kui tita lubab), toimetades hämaras toas. Sama kehtib öiste ärkamiste kohta — kui beebi ärkab öösel, püüa teda 5-10 minutit süles rahustada, enne kui talle süüa annad. Loomulikult ei ole eesmärk siin lasta lapsel terve see aeg nutta, vaid nihutadagi nii palju, kui beebi on võimeline. Eesmärk on liigutada kõiki tema ööpäevaseid söögikordi veidi hilisemaks ja koos sellega ka tema unerütmi, sest vastsündinu eas on need eriti tugevalt omavahel seotud.

3. Pikenda ärkvelolekuid järk-järgult

Päevaste ärkvelolekute pikendamine 5 minuti võrra võib aidata päeva lõpuks graafikut nihutada. Kuigi vastsündinud väsivad kiiresti, on selline väike ajanihe tihti piisav, et nihutada päeva rütmi tasapisi soovitud suunas.

4. Pööra tähelepanu uinakute pikkusele

Mõnikord võib olla kasulik lubada beebil päeval veidi kauem magada. Jälgi, et ükski uinak ei kestaks üle 2,5 tunni, kuid mõne uinaku pikendamine võib aidata tal paremini uue rütmiga kohaneda.

Üle 6 kuu vanuste beebide ja mudilaste unerütmi hilisemaks nihutamine

Alltoodud järk-järguline nihutamine sobib lastele kes teevad 1-3 uinakut päevas ehk beebidele alates 6 kuust kuni mudilasteni välja. Kui su laps enam uinakut ei tee, saad seda strateegiat siiski edukalt kasutada nihutades lapse toidukordi ja ööune algust.

1. Nihuta kogu päevakava 10-15min iga 2-3 päeva takka.

Kui su pere igapäevane rütm võimaldab, võid hakata oma lapse unerütmi ettevalmistama juba enne kella keeramist. See aitab vältida suurt šokki, kui kell juba keeratud on. Kui see aga võimalik ei ole, alusta esimesel võimalusel.

  • Püüa last hommikul 10-15 minutit kauem voodis hoida. Hoia tuba pime, et soodustada rahulikku ärkamist ja loomulikku unerütmi pikendamist. Kui laps sellest ärritub (nutma hakkab) või keeldub, võta ta voodist välja, kuid hoia siiski kodus tuled hämarad ning püüa vältida stimuleerivaid tegevusi nagu söömine, ekraaniaeg või hoogne mäng.
  • Nihuta uinak(ud) 10-15 minutit hilisemaks. Kui beebi on enne uinakut nutune ja väsinud ja tema paindlikkus on madal, võib esialgu piisata isegi 5 lisaminutist.
  • Nihuta kõik muud päeva tegevused 15min hilisemaks. See hõlmab söögiaegu, mängimist ja õueskäike. Kui kõik päeva tegevused toimuvad veidi hiljem, suudab laps lõpuks kohaneda uue ajakavaga.
  • Nihuta ööune algust samuti 10-15 minutit hiljemaks.

Iga 2-3 päeva pärast nihuta graafikut järgmised 10-15 minutit, kuni lapse päevakava on nihkunud soovitud graafikusse (~2 nädala jooksul). Kui oled graafiku edukalt tund aega hilisemaks saanud, tee 2 nädalat pausi ja siis võid seda veelgi hilisemaks nihutada, kui soovid.

2. Regulaarsus on võtmetähtsusega

Kella keeramisele kohanemine on lihtsam, kui lapsel on regulaarne päevakava. See tähendab, et ärkamised ja uinakud toimuvad iga päev enam-vähem samal ajal (pluss-miinus 15 minutit). Laste puhul, kelle päevakava on ebaregulaarne ehk pidevalt muutuv, on muutusi keerulisem teha.

Seega, kui sinu lapse unerütm on seni olnud ebaregulaarne, võiks alustada esmalt sellest, et hakata järgima eakohast päevarütmi ning juurutada kindlamat päevakava.

Oluline on ka see, et varuksid kannatlikkust. Kella keeramisega kohanemine võtab isegi täiskasvanutel sageli paar nädalat ning talveajale üleminek võib olla keerulisem kui suveajaga harjumine (mida vanemad pigem kahe käega tervitavad).

Kõige lihtsam strateegia: ära tee midagi!

Mõnikord on parim strateegia hoopis mitte midagi tegemine.

See võib tähendada, et jäädki varasema unerütmi juurde ja sul pole midagi selle vastu, et laps ärkab tunnikese varem. Või seda, et võtad “oota ja vaata” lähenemise ning loodad, et tasapisi laps koos sinuga uue ajaga harjub.

“Mitte midagi tegemine” võib olla ka see, kui korrigeerid kõik lapse uneajad nii, nagu midagi poleks muutunud (nt uinak oli enne 12:00 ja paned ka kella keeramise järgselt lapse uinakusse kell 12). See lähenemine toimib kenasti üle 2-aastaste puhul, kelle paindlikkus ärkveloleku pikkuse osas on suurem.

Kella keeramine võib tunduda alguses keeruline, kuid loodan, et ülaltoodud näpunäited aitavad muuta ülemineku sujuvamaks nii sinu kui su lapse jaoks. Kui soovid rohkem nõuandeid või abi lapse unerütmi kohandamisel, võid liituda Новорожденный, beebi ja väikelapse või mudilase une veebikursusega, mis käsitlevad une teemasid sügavamalt.