Lapse uni ja autosõidud: praktilised nipid ja soovitused

19 Июл 2023 | Beebi uni, Unenõuanded, Väikelapse uni, Vastsündinu uni

Suvisel perioodil tuleb rohkem ette pikki autosõite, et jõuda puhkama vanaema juurde, Hiiumaale, Võrumaale või Käsmu. Julgemad võtavad ehk isegi sihiks Palanga või Vilniuse. Paljud vanemad küsivad meilt, kuidas ühildada laps uni ja autosõidud nii, et liikumises tehtud uinakud lapse üldist und ei rikuks.

Pean möönma, et järgnevad soovitused on pigem klientide kui enda kogemuse peal testitud. Nimelt on mind õnnistatud 3 lapsega, kellest vaid 1 on nõustunud autos magama ja siiski vaid 40min korraga. Seepärast jagan artikli teises pooles ka nippe neile, kelle lapsed autos magamisest hoopis keelduvad. 

Kuidas aidata lapsel autos paremini magada?

Kui Sinu laps jääb autos kenasti magama, on ideaalne sättida pikemad sõidud just uinaku peale. Küll aga peab arvestama, et autosõidul tehtud uinak ei pruugi olla nii kosutav kui koduses voodis, seega jälgi lapse väsimusemärke ja vajadusel too järgmine uinak või ööune aeg veidi varasemaks.

Mõned nipid autos uinumise soodustamiseks: 

1. Uinumise soodustamiseks võib ka autos kasutada valget müra, eriti kui kodus olles juba teed seda.

2. Jälgi, et lapsele ei paistaks päike silma. Autoakna külge kinnitatavad sirmid on siin suureks abiks.

3. Vastsündinute puhul, kellel on raske autos uinuda või kes muutuvad turvatoolis rahutuks, võib proovida mähkida tekike üle nende (käed teki all ja teki servad lükata külgedelt beebi pepu alla) kui nad on juba turvatooli nõuetekohaselt kinnitatud, et nad tunneksid end kindlalt ja turvaliselt.

4. Kui võimalik, jälgi ka autoga liikudes lapse päevakava ja ajasta sõidud lapse järgi, selle asemel, et lasta lapsel teha autos uinak tavapärasest väga erineval ajal. See võib põhjustada hilisema uinaku vehele jätmist, liiga lühikest uinakut või probleeme ööunega.

Kuidas liikuda lapsega, kes autos ei uinu?

“Appi, mu laps vihkab autosõitu!” Enamus lapsevanemaid on kuulnud pigem neid lugusid, kuidas lapsed jäävad autos sõrmenipsust magama ja kuidas teised vanemad on isegi autoga mööda linna ringi tiirutanud, et nende laps uinuks. Ja siis tuleb Sinu ellu laps, kes, üllatus-üllatus, ei taha autos üldse magada. Vähe sellest, ta hakkab röökima niipea, kui Sa tema turvatooli rihmad sulged.

Minu kolmest lapsest 2 on beebieas olnud just sellised. Seega jagan teiega neid nippe, mis meid on nendel pikkadel ja piinarikastel autosõitudel aidanud.

  1. Ajasta autosõit lapse ärkvelolekuajale. Väsinud laps muutub kiiresti virilaks ja kui Su laps ei suuda autos uinuda (või teeb seda alles siis, kui on end pool tundi hingetuks röökinud), on Su parim võimalus vähegi rahumeelseks sõiduks see, kui laps on parajasti puhanud, söönud ja heas tujus.
  2. Pisemate beebide puhul jaga pikemad sõidud osadeks. Esimesed kuud sõitsime beebiga maksimaalselt 45 minutit järjest ja tegime siis tudupeatuse. Kuna ta autos hakkas lihtsalt röökima ja silmi kinni panema ei nõustunud, plaanisime pikemate sõitude keskele peatused, kus ta sai oma uinaku teha kõhukotis (või vankris).
  3. Varu kaasa rohkelt meelelahutust. Selleks, et beebi püsiks enam-vähem rahumeelsena, pakkisin alati kaasa koti, kus oli hulganisti väiksemaid (ohutuid) mänguasju või lihtsalt asju, mida talle järjest kätte ulatada. Nii õnnestus mul isegi kolme lapsega üksi ringi sõita. Panin beebi turvahälli kõrvalistuja istmele, juhiistme kõrvale koti asjadega ja muudkui ulatasin neid talle, kui kuulsin pahameele noote.
  4. Võta kaasa müramasin. Vastsündinueas aitas meie pesamuna ka autos valge müra. Kui see enam ei aidanud, siis panin telefonist laste unelaulu (lullaby) ja vaheldasin neid kahte vastavalt vajadusele.
  5. Kui miski enam ei aita, siis laula kõva häälega (isegi, kui Sa viisi ei pea). Laul köidab lapse tähelepanu ja ta unustab korraks, et ta tegelikult vihkab turvatoolis olemist.
  6. Korruta endale, et see sõit saab ükskord läbi. Ja ühel päeval Sa märkad, et jõudsite sihtkohta ilma, et Sul oleks kõik ihukarvad turris. Ja ühel eriti toredal päeval avastad, et jõudsite sihtkohta nii, et laps sõitis kogu tee rahulikult. Juhhuuu!

Loodan, et nendest nippidest on Sulle abi autoõitude planeerimisel nii autos magava kui ka autosõitu vihkava lapsega.