Soe ja mõnus suvi on käes! ja ilmselt planeerid Sinagi perega lähiajal kuhugi puhkama minna. Eestlastele tähendab see grillipidusid, puhkust saartel, külaskäiku vanaema juurde…ehk vähemal või rohkemal määral reisimist. Lapsevanemale, kelle laps ei ole just maailma parim magaja, võivad külaskäigud ja puhkuseplaanid põhjustada omajagu peavalu. Selleks, et teie suvised sõidud oleksid natuke rahulikumad, jagan mõningaid näpunäited, kuidas lapse und reisil või külas olles paremini korraldada.
Esiteks soovitan juba varakult võõrustajate/majutuse käest uurida, millised unetingimused teil olema saavad, et hiljem ei oleks ebameeldivaid üllatusi. Isegi kui saad teada, et ööbite läbikäidavas maest laeni akendega toas, on hea, kui tead seda enne kohalejõudmist ja saad vaimu valmis panna. Nali naljaks, ent kui tead, millised tingimused on ööbimiskohas, saad ka vastavalt vajadusele varustust kaasa pakkida.
Soovituslik unevarustus reisidel või külas:
- Reisivoodi – kui laps on harjunud oma voodis magama, võiks ta seda teha ka reisil olles. Harjuta juba 3-4 ööd enne minekut last reisivoodis magama. Nii on reisil olles unease talle juba tuttav.
- Kodulõhnane voodilina, millega laps (või vanemad) juba kodus mõned ööd maganud on – tuttav lõhn loob turvatunnet, olgu see siis reisivoodis või vanematega voodit jagades.
- Magamiskott
- Kaisukas (kui Sinu laps seda kodus kasutab)
- Valge müra – sellest võib abi olla isegi juhul, kui tavaliselt te seda ei kasuta. Magamistuppa kostev peomelu võib uinumise lapse jaoks raskeks muuta ning valge müra aitab seda summutada.
- Lemmikraamat – tavapärased unerituaalid aitavad ka võõras kohas uneks paremini valmistuda.
- Kaasaskantav pimenduskardin või muu pimendamist abistav materjal (nt mustad prügikotid ja teip, paksem tekk vms)
- Uinakuteks käru ja/või kandekott (olenevalt, kus Su laps on nõus magama)
Kui võimalik, loo lapsele ööuneks koduse unekeskkonnaga võimalikult sarnane lahendus, eriti kui tegu on alla 2-aastase lapsega. Vanemad väikelapsed ja mudilased on ses osas üldiselt paindlikumad kui pisipõnnid. Küll aga võib laps reisil olles vajada Sinu kohalolu uinumisel või öösel, isegi kui ta kodus magab oma toas ja uinub iseseisvalt. Võõras keskkonnas võib lapsevanem pakkuda turvatunnet, et laps saaks rahulikult uinuda.
6 Näpunäidet, kuidas lapse und reisil või külas olles paremini korraldada:
- Järgi lapse päevakava nii palju, kui võimalik, kuid ära stressa, kui kõik ei suju nii nagu tavaliselt. Võib-olla jääb mõni uinak vahele või lühikeseks, toimub tund aega hiljem või hoopis varem (sest autosõit võib olla uinutav). Kohanda ülejäänud päevakava vastavalt sellele (nihuta järgmine uinak kas varasemaks või hilisemaks, pane laps veidi varem või hiljem ööunne, lisa mini-uinak vms).
- Võimalusel hoia kinni pikast lõunauinakust. See uinak on üleväsimuse seisukohalt kõige olulisem, nii et kui võimalik, planeeri oma reisipäev nii, et laps saaks oma lõunaune teha rahulikus keskkonnas ja magada nii kaua nagu tavaliseltki (uinak võib sellegipoolest lühikeseks jääda, aga vähemalt oled Sa sobivad tingimused loonud).
- Külas, reisil või puhkusel olles tuleb olla võimalikult paindlik. See tähendab ka paindlikku unekeskkonda. Kui Su laps magab hästi kärus või kõhukotis, on see suurepärane viis uinak päevaplaani mahutada, ilma et peaksite toas passima. Ka autosõit on mõistlik planeerida lapse tavapärasele uinakuajale – nii saad 2 kärbest ühe hoobiga.
- Võõras keskkonnas või pidevalt liikvel olles võivad uinakud lühikeseks jääda. Sellisel juhul pane laps õhtul pisut varem ööunne ning vajadusel püüa õhtupoolikusse mahutada lisauinak. Lähtu endiselt lapse eakohastest ärkvelolekuakendest. Lisauinak on hea mõte ka siis, kui soovid, et laps oleks tavapärasest kauem üleval.
- Kui tegemist on külaskäiguga, kus naasete õhtul koju magama, pane laps juba enne kojusõitu ööuneks valmis. Nii saad magava lapse otse voodisse tõsta või säästad koju jõudes lihtsalt aega ja saad oma väsinud põnni kiiremini magama.
- Väikelapse ja mudilase puhul on kasulik autos läbi rääkida, kuidas koju jõudes tegevuskava välja näeb. Nii ei tule kohene uneaeg talle halva üllatusena ja ta pole nii kurb, et ei saagi oma lemmikmänguasjadega enne magamaminekut mängida. Olen seda oma laste peal korduvalt katsetanud ja iga kord, kui see samm mul meeles on, sujub magamaminek kordades paremini.
Loodan, et said siit endalegi abistavaid nippe või kindlustunnet beebi või väikelapsega reisimise või külaskäikude planeerimiseks. Ehkki ma ei saa garanteerida, et Su lapse uni on külas sama hea, kui kodus, aitavad need nõuanded loodetavasti muuta teie väljasõidud veidi rahulikumaks ja unerohkemaks.
Kui aga vaevlete ka kodus olles unetute ööde käes, soovitan pilgu peale visata meie une kursustele. Vastsündinutele, beebidele ja väikelastele ning mudilastele mõeldud kursused annavad Sulle teadmised ja oskused, et teaduspõhiselt ja efektiivselt oma lapse unes muutusi teha.