Sinu pisike silmatera on äsja siia ilma saabunud ning esimene küsimus, mida katsikulised Sinult küsivad on – “kas beebi laseb ikka magada ka?!”. Kui ütled: “Jah, beebi magab nagu kulda”, pääsed ilmselt edasisest uudistamisest (isegi kui olukord tegelikult nii ei ole), kuid vastates “ei, ega ei maga küll”, ootab Sind ilmselt ees terve jada abistavana mõeldud nõuandeid, kuidas asjade seisu parandada. Sellised nõuanded on sageli siirad ning hoolivad, kuid paljud neist on tegelikult teadusele vasturääkivad ning halvimal juhul lausa kahjulikud. Kui Sul ei ole varasemaid teadmisi vastsündinu unest, on kerge nõuannete virr-varris segadusse sattuda.
Järgnevalt olemegi välja toonud 5 kõige enam levinud unenõuannet, mis tegelikkuses on aga kas lihtsalt kasutud ja väärad või lausa kahjulikud Sinu lapse unele.
Müüt #1: Lase beebil valges magada, et ta ööl ja päeval vahet teeks
See lähenemine võib beebi esimesel 3-4 elunädalal küll toimida, kuid üldiselt soovitame vastupidist – beebi tuba võiks olla pimendatud nii uinakute kui ööune vältel. Ühelt poolt aitab pime tuba beebil rahuneda ja uinuda, sest tal on kergem end ümbritsevaid stiimuleid välja lülitada. Samuti toodetakse kehas melatoniini, mis on üks peamisi und reguleerivaid hormoone, ainult pimedas keskkonnas. Seega soodustab pimedas magamine paremat unekvaliteeti ja pikemat und (seda nii lastel kui täiskasvanutel). Toa pimendamisest on eriti palju abi üle 6-nädalaste beebide puhul.
Parim viis päeva ja öö eristamiseks on aga tekitada päevarütm regulaarsete une- ja söötmisaegadega. See ei tähenda, et laps peaks alati magama samal kellaajal või sööma kindlaks määratud ajavahemike tagant! Pigem tähendab see seda, et pakud lapsele päeva jooksul regulaarselt süüa (meie soovitused leiad allpool), isegi, kui see tähendab magava imiku toitmiseks äratamist. Kui toidad beebit päeval iga 2-3h takka, ei teki tal päeval toitainete defitsiiti, mis viiks sagedaste öiste ärkamisteni, et ööpäevane kaloraaž täis saada. Vastupidi, regulaarne söötmine päeval loob eeldused pikemateks söögivahedeks öisel ahal.
Kokkupuude päevavalgusega ärkveloleku ajal aitab beebi kehal samuti ööpäeva rütmi paremini reguleerida. Seega, vii beebi uinakute vahepeal hästi valgustatud ruumi või võimaluse korral veidikeseks õue.
Müüt #2: Lase lapsel ennast tühjaks nutta, siis õpib ta ise magama jääma!
Selle soovitusega ei saa me kohe kuidagi nõustuda. Vastsündinud on bioloogiliselt ebaküpsed ning nad ei ole võimelised ilma välise abita rahunema. Seda ei tohiks aga segi ajada iseseisvalt magama jäämisega!
Iseseisev uinumine on midagi, mida paljud imikud juba vahetult pärast sündimist suudavad. Eriti, kui nad ei ole ala- ega üleväsinud ning nende kõht on magama minnes täis. Kuid kui vastsündinu nutma hakkab, vajab ta peaaegu alati mingisugust välist abi selleks, et uuesti rahuneda. Võib-olla piisab sellest, kui asetad käe beebi rinnale või seljale, et kergelt patsutades beebi maha rahustada. Teinekord võib ta aga vajada rahunemiseks rohkem lähedust, ringi kõndimist või kerget kiigutamist. Vastsündinu une seminaril jagama rohkelt praktilisi nõuandeid, kuidas beebit uneks ette valmistada ja tuvustame meetodeid, millega aidata vastsündinul uinuda, isegi kui ta on üleväsinud ja rahutu.
Võime iseseisvalt rahuneda hakkab arenema umbes 5.-6.-kuuselt. Enne seda võib eeldada, et beebi vajab rahunemiseks välist abi.
Müüt #3: Hoia last päeval kauem üleval, et ta öösel paremini magaks
Paraku ei tööta see lähenemine peaaegu kunagi, vaid muudab olukorra hoopis hullemaks! Kui beebi on uinakute vahel liiga kaua ärkvel, väsib ta liigselt ära. Üleväsimus aga põhjustab kõrgendatud stressihormoonide taset, mis muudab uinumise ja pikalt magamise veelgi keerulisemaks. Sageli kaasneb sellega ka tusatuju ja palju nuttu. Seega viib päevaune liigne piiramine ja beebi liiga pikalt üleval hoidmine enamasti veelgi sagedasemate öiste ärkamiste, lühikeste uinakute ja varahommikuse virgumiseni.
Eakohaste ärkvelolekuaegade järgimine ja regulaarsed uinakud päeval on eelduseks kosutavale ja pikale ööunele – seda igas vanuses! Üleväsimusest tingitud unemured ei küsi, kas laps on 4 nädalat, 4 kuud või 4 aastat vana! Seepärast pöörame nõustamises väga suurt tähelepanu eakohase päevarütmi kujundamisele ning oleme vanemate jaoks välja töötanud ka Puhanud Põnni Päevakavad veebikursuse.
Müüt #4: Toida imikut iga 4 tunni tagant, et ta paremini magaks!
Vastsündinute magu on väga väike, mistõttu peavad nad regulaarselt sööma. Beebi esimestel elupäevadel/nädalatel on kõige kindlam viis tagada lapsele vajalik kaloraaž toita beebit vastavalt tema nõudmisele. Enamasti tähendab see söötmist iga 2-3 tunni takka. Beebi esimese paari nädala jooksul soovitaksin päevasel ajal (7.00-22.00) beebit vähemalt iga 3 tunni tagant toita.
See tähendab, et vajadusel tuleb beebi iga 3 tunni tagant söömiseks äratada, kui ta seda ise ei tee. Niiviisi saab beebi suurema osa ööpäevasest kaloraažist kätte päeval, mis aitab tal öösel toitmiste vahel pikemalt magada (ajal, mil ka Sina magada tahad!).
Samas on sageli väga raske aru saada, millal laps on näljane ja millal väsinud, sest beebi nälja- ja väsimusemärgid võivad olla ärevahetamiseni sarnased. Seepärast võib nõudmisel toitmine mõnikord viia hoopis ülesöötmisest tingitud seedeprobleemideni ja üleväsinud beebini, kes aina vähem magab ja rohkem nutab (ning näiliselt aina sagedamini süüa nõuab). Siinkohal on jällegi abiks eakohaste ärkvelolekuaegade jälgimine, et oskaksid beebi signaale paremini tõlgendada.
Siinkohal olgu öeldud, et kui kahtlustad, et laps ei saa rinnast piisavalt süüa, pöördu kindlasti abi saamiseks imetamisnõustaja poole (nt Unehaldjas Eliana töötab ka imetamisnõustajana).
Müüt #5: “Mul magas laps juba 2-kuuselt terve öö läbi. Sa lihtsalt pead…”
Enda võrdlemine teistega on mõistlik vaid siis, kui usaldad täielikult ütleja nõuandeid ja tead, et need ei põhine vaid tema isiklikul kogemusel. Iga pere on erinev ja iga laps ainulaadne! Jah, on universaalseid nõuandeid, mis toetavad kõikide vastsündinute head und loomulikul moel, kuid une areng on siiski individuaalne ja sama nõuanne ei pruugi toimida iga lapsega.
Ma loodan, et oleme andnud Sulle rohkem selgust ning mõne pidepunkti, mille abil oma lapse und esimestel nädalatel paremini toetada. Kui soovid rohkem teaduspõhist infot oma pisibeebi une kohta ning praktilisi nõuandeid tema une toetamiseks ja parandamiseks esimestel elukuudel, vaata meie vastsündinu une veebiseminari.
Artikli algversioon ilmus esmakordselt Pere ja Kodu veebiväljaandes.