• ESILEHT
  • NÕUSTAMINE
    • Esmakonsultatsioon
    • Первичная консультация (RUS)
    • Vastsündinu
    • Beebi/Väikelaps
    • Mudilased
    • Nõustamise järeltugi
  • SEMINARID & KURSUSED
    • Puhanud Põnni Päevakavad (veebikursus)
    • UUS! Beebi ja väikelapse uni (veebikursus)
    • Vastsündinu seminar (0-4 kuud)
    • Järeltoe võimalused
    • Бесплатная видео лекция
  • TASUTA VEEBILOENG
  • BLOGI
  • MEIST
    • Tutvu
    • Kontakt
  • LOGI SISSE
  • RU

Registration

Already have an account? Log In

“Kuidas leida rahu ja paindlikkus, et lapse uneg “Kuidas leida rahu ja paindlikkus, et lapse unegraafiku kõrval muid elamusi koos nautida?” Mida pisem laps, seda keerulisem on tema uinakute ja toitmiste ja muude oluliste toimingute žongleerimine nii, et saaks ka ühist aega nautida, eriti kui Sinu laps on üks nendest, kellel unega just kõige sõbralikumad suhted ei ole.

Kahjuks või õnneks ei ole sellele küsimusele ühest ja “õiget”, veel vähem teaduspõhist vastust. Praktilistest viisidest, kuidas lapse (või lastega) reisides und korraldada, oleme juba kirjutanud, aga kuidas enda sees leida see rahu ja tasakaalustatud mõtteviis, mis lubab ühiseid ettevõtmisi nautida?

Minu jaoks tähendab vanemaks olemine lõputuid kompromisse enda ja lapse vajaduste vahel. Seega soovitan proovida leida tasakaal selle vahel, mida teie vanematena soovite (ja suudate) ja milleks teie laps hetkel võimeline on. 

Näiteks kui tahate minna 200km kaugusele mere äärde, aga teie laps suudab ilma röökimata autoga sõita vaid 30 minutit, siis võite a) jagada 200km sõidu 30-minutilisteks lõikudeks ja teha vahepeatusi b) otsida mõni lähem sihtkoht, kus saab samuti ujuda, päevitada ja suve nautida.

Võib-olla on teie kompromiss see, et grillipidu algab kell 14, mitte kell 18. Või et telkimise asemel piirdute päevase matkaga. Või hoopis see, et elate üle ühe magamata öö, et vanaema 85.juubelist osa saada või talute lapse väsimusenuttu pärast pikka rannapäeva.

On okei mõelda, et “küll ta kuidagi ikka magab” ja sama okei öelda “me seekord ei tule, aga ootame teid külla” või “peame kell 18 liikuma hakkama, kas sobib, kui tuleme tunnike varem?”, sest nii on teie perele parem.

Kui Sa tead enda ja lapse taluvuse piire, on palju kergem neid otsuseid teha ja nendega leppida.

Mis siis kui see esimene suvi koos lapsega ongi paiksem ja vaiksem?! Ka hetked kodulinnas jalutades, uut mänguväljakut uudistades või oma kodukanti avastades võivad olla sama maagilised kui reis piiritaha või teise Eesti otsa.

Ja mis siis, kui mõned päevad sel suvel ongi kaootilised ja unevaesed. 

Ja veel…Isegi kui oled rahul oma otsustega, on täiesti okei tunda koju jäädes, et oled millestki ilma jäänud, või olla reisil frustreeritud, et lapse uinumine võttis 2h. 

#unehaldjas
Kui Sinu lapse uni on sooja suveilma saabudes halv Kui Sinu lapse uni on sooja suveilma saabudes halvemaks läinud, siis leiad siit ehk mõned mõtted, mida suvekuumuses une soodustamiseks ette võtta.

🥤 Jälgi, et laps jooks piisavalt vedelikku. Kuigi see ei ole otseselt unega seotud, vajavad meie kõigi kehad kuumade ilmadega väga palju vett. Kui me pole piisavalt vett tarbinud, võib meid vaevata halb enesetunne, peavalu, jalakrambid jne. Aga et hästi magada, peame me esmalt ennast hästi tundma.
Vedeliku tarbimise soodustamiseks võib teha hästi lahjat, aga siiski kerge magusa mekiga morssi ja panna lauale rohkelt arbuusi.

💦 Jahuta laps enne magamaminekut (ka uinakuid) maha. Võib-olla on sul tagaaias väike bassein püsti pandud, saad lapse jaheda veega vanni panna või lihtsalt dušši all veidi tema keha jahutada. Kui lapsel on juba enne voodisse minekut palav, on tal veelgi raskem uinuda.

☀️ Kleebi lapse magamistoa akna välisküljele (mitte sissepoole!) hõbepaber või kinnita aknale spetsiaalne autoakende jaoks mõeldud valgust peegeldav kate. Kui lapse tuppa paistab suure osa päevast päike, võib pikas perspektiivis olla mõistlik soetada valgustpeegeldav ruloo. Kõik need variandid peegeldavad päikesevalgust tagasi ja aitavad seeläbi hoida toa veidi jahedamana.

👶🏼 Pane laps magama mähkme või aluspükste väel. Olgem ausad - sellise kuumaga on riided üleliigsed. Veidi jahedamate, aga siiski soojade ilmade puhul sobib hästi õhuke (0.5 TOG) magamiskott palja ihu või lühikeste käistega body/t-särgi peale.

Millised on Sinu kuuma ilma unenipid? 

Ja nüüd kõik arbuusi sööma!

#unehaldjas
#unenõustamine #eestisuvi #paremuni #perereis #kuumalaine #soojadilmad
“Appi, mu laps vihkab autosõitu!” 😩 Enamus “Appi, mu laps vihkab autosõitu!” 😩 Enamus lapsevanemaid on ilmselt enne laste saamist kuulnud pigem neid lugusid, kuidas lapsed jäävad autos sõrmenipsust magama ja kuidas teised vanemad on isegi autoga mööda linna ringi tiirutanud, et nende laps uinuks. Ja siis tuleb Sinu ellu laps, kes üllatus-üllatus, ei taha autos üldse magada. Vähe sellest, ta hakkab röökima niipea, kui Sa tema turvatooli rihmad sulged.

Minul on 2 sellist last. Nii vahva! Olgu, jätame sarkasmi kõrvale. Selle asemel jagan teiega neid nippe, mis mind on nendel pikkadel ja piinarikastel autosõitudel aidanud.

⭐️ Ajasta autosõit lapse ärkvelolekuajale. Väsinud laps muutub kiiresti virilaks ja kui Su laps ei suuda autos uinuda, on Su parim võimalus vähegi rahumeelseks sõiduks see, kui ta on parajasti puhanud, söönud ja heas tujus.

⭐️ Pisemate beebide puhul jaga pikemad sõidud osadeks. Esimesed kuud sõitsime Lilyga maksimaalselt 45 minutit järjest ja tegime siis tudupeatuse. Kuna ta autos hakkas lihtsalt röökima ja silmi kinni panema ei nõustunud, plaanisime pikemate sõitude keskele peatused, kus ta sai oma uinaku teha kõhukotis.

⭐️ Varu kaasa rohkelt meelelahutust. Selleks, et beebi püsiks enam-vähem rahumeelsena, pakkisin alati kaasa koti, kus oli hulganisti väiksemaid (ohutuid) mänguasju või lihtsalt asju, mida talle järjest kätte ulatada. Nii õnnestus mul isegi kolme lapsega üksi ringi sõita. Panin beebi kõrvalistuja istmele, juhiistme kõrvale kott asjadega ja muudkui ulatasin neid talle, kui kuulsin pahameele noote.

⭐️ Võta kaasa müramasin. Vastsündinueas aitas Lilyt ka autos valge müra. Kui see enam ei aidanud, siis panin telefonist laste unelaulu (lullaby) ja vaheldasin neid kahte vastavalt vajadusele.

⭐️ Kui miski enam ei aita, siis laula kõva häälega (isegi, kui sa viisi ei pea). Laul köidab lapse tähelepanu ja ta unustab korraks, et ta tegelikult vihkab turvatoolis olemist.

⭐️ Korruta endale, et see sõit saab ükskord läbi. Ja ühel päeval Sa märkad, et jõudsite sihtkohta ilma, et Sul oleks kõik ihukarvad turris. Ja ühel eriti toredal päeval avastad, et jõudsite sihtkohta nii, et laps sõitis kogu tee rahulikult. Juhhuuu!

Mis nipid on Sind veel aidanud?

#unehaldjas #unenõustamine
Suvisel perioodil tuleb rohkem ette pikki autosõi Suvisel perioodil tuleb rohkem ette pikki autosõite, et jõuda puhkama vanaema juurde, Hiiumaale, Võrumaale või Käsmu. Julgemad võtavad ehk isegi sihiks Palanga või Vilniuse.

Pean möönma, et järgnevad soovitused on pigem klientide kui enda kogemuse peal testitud. Nimelt on mind õnnistatud 3 lapsega, kellest vaid 1 on nõustunud autos magama ja sedagi vaid lühidalt. 

⭐️ Kui laps magab autos, on ideaalne sättida pikemad sõidud just uinaku peale. Küll aga peab arvestama, et autosõidul tehtud uinak ei pruugi olla nii kosutav kui koduses voodis, seega jälgi lapse väsimusemärke ja vajadusel too järgmine uinak või ööune aeg veidi varasemaks. 

⭐️ Uinumise soodustamiseks võib ka autos kasutada valget müra

⭐️ Kõlab ehk isegi liiga loogiliselt, aga jälgi, et lapsele ei paistaks päike silma. Autoakna külge kinnitatavad sirmid on siin suureks abiks.

⭐️ Vastsündinute puhul, kellel on raske autos uinuda või kes muutuvad turvatoolis rahutuks, võib proovida mähkida tekike üle nende kui nad on juba turvatooli nõuetekohaselt kinnitatud, et nad tunneksid end kindlalt ja turvaliselt.

⭐️ Kui võimalik, jälgi ka autoga liikudes lapse päevakava ja ajasta sõidud lapse järgi.

#unehaldjas
#unenõustamine #eestisuvi #perereis #paremuni #beebiuni #lapsedautos
Kui Su lapse uni ei ole just kiita ja tahaks muutu Kui Su lapse uni ei ole just kiita ja tahaks muutust, aga samas on lähiajal plaanis reis, võib ka Sinu mõttes olla küsimus “kas on mõtet enne reisi lapse unega tegeleda?”

Vastus on “nii ja naa”. See oleneb mitmest asjast, aga loodetavasti annavad järgnevad punktid Sulle selgust juurde:

⭐️ Kui kaua on veel reisini jäänud? 
Kui reis on alles 3-4 nädala pärast või veelgi kaugemal tulevikus, võiks küll kaaluda lapse unega tegeleda kohe praegu, selle asemel, et oodata, millal reisilt tagasi olete. Esiteks on kuu aega päris pikk aeg ja ilmselt sooviksid Sa pigem varem kui hiljem rohkem und saada. Teiseks, kui lapse uni on parem (või stabiilsem), on ka reisile minnes lihtsam. Isegi kui reisil tekib unes regressioon, alustate paremast kohast kui see, kus olete praegu. Ja te mõlemad olete ennast enne reisi saanud natuke rohkem välja puhata.

Kui reisini on vähem kui 2 nädalat, siis enamasti on mõistlikum oodata, kuni olete tagasi kodus. 

⭐️ Kui kehv on uni praegu?
Kui maadlete väga sagedaste öiste ärkamiste, hirmus varajase ärkamise või suurte probleemidega uinumisel, on ilmselt nii Sulle kui lapsele parem, kui saate enne reisi une paremaks. Samas, kui tegu on mingi harjumusega, mida reisil niikuinii vanaviisi teete, siis ei ole seda enamasti mõtet muuta. Näiteks, kui plaan on kolida laps magama enda tuppa, aga reisil olles ööbite ühes toas, siis on mõistlik see samm teha koju tagasi jõudes.

⭐️ Kui pikk on kodust eemal olek?
Kui olete ära vaid paar ööd, ei pruugi see unes suurt muutust tekitada, seega võib julgelt enne seda unega tööd teha. Mul on mitmeid kogemusi klientidega, kes on ka nõustamisprotsessi jooksul viibinud paar päeva maal vanaema juures või hoopis spas.

Päris ühest vastust sellele küsimusele ei ole, aga loodan, et need küsimused aitavad Sul leida teie perele õige lahenduse.

#unehaldjas #unenõustamine #paremuni #lapsedtuttu #perereis
Kuidas praktiliselt und korraldada, kui last tuleb Kuidas praktiliselt und korraldada, kui last tuleb hoidma keegi teine?

Jagasime eelmisel nädalal storides juba palju teie saadetud nippe, kuidas last uneajaks hoidja juurde jätta - need tasub kindlasti salvestatud storide alt üle vaadata. Siia olen koondanud need, millele ma ka ise kahe käega alla kirjutaks.

🖨 Trüki välja lapse “kasutusjuhend” koos päevakava, söömis- ja une-eelistuste ning muu olulise infoga (nt mida teha õnnetuse korral, tähtsad numbrid jne). Olenemata sellest, kas hoidma tuleb pereliige või lapsehoidja, ei pruugi ta olla kursis kõikide teie igapäevaelu eripäradega ja kui kogu info talle ühekorraga kraesse kallad, võivad olulised detailid ununeda.

🗣 Selgita, millised on Sinu jaoks lapse une juures kõige olulisemad punktid ja MIKS. Kui lapsehoidjad püüavad enamasti igati kinni pidada vanemate poolt jäetud juhistest, siis vanavanematel või teistel pereliikmetele võivad olla omad arusaamad sellest, kuidas last magama panna või millal selleks õige aeg oleks. 

😴 Võimalusel tee koos hoidjaga lapse unerituaalid läbi. Eriti tore, kui enne pikemat eemalolekut saaks hoidja proovida nt ühte uinakut ja nii Sina kui tema eduelamuse, et laps on võimeline ka kellegi teisega uinuma. 

🥱 Usud või mitte, aga enamus lapsi magavad hoidjaga paremini kui emme-issiga. Loomulikult räägi hoidjaga läbi ka võimalikud öised ärkamised ja kuidas nende korral käituda, aga tõenäosus on, et neid tuleb vähem, kui Sa kardad.

😫 Isegi kui Sinu laps on üks nendest vähestest, kes hoidjaga magavad kehvemini kui tavaliselt, on see väga lühike periood. Nii hoidja kui laps saavad sellega hakkama. Koju tagasi jõudes paku lapsele palju lähedust ja uni laabub taas.

👶🏼 Hoia lapsega usaldust ning lahku võimalusel lapse ärkvelolekuajal. Nii ei teki lapsel hiljem hirmu, et Sa võiksid tema une ajal äkitselt kuhugi kaduda, millest võivad tuleneda uinaku protest, lühikesed uinakud ja sagedasem öine ärkamine.

🏠 Võimalusel palu hoidjal tulla teie koju, selle asemel, et viia laps hoidja juurde, v.a juhul kui hoidja kodu on lapsele väga tuttav (nt vanaema juures, kus käite sageli). Hoidja juures ööbides jälgi lisaks ka lapsega reisimise nippe, millest kirjutasin paar postitust tagasi.
JÄLGI MEID INSTAGRAMIS
  • Privaatsuspoliitika
  • Müügitingimused
  • Kontakt
Kasutades meie veebilehte, nõustud küpsiste kasutamisega ja isikuandmete töötlemise tingimustega nagu on kirjeldatud meie Privaatsuspoliitikas. Küpsiste sättedNÕUSTUN
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT
Login

Lost Your Password?
Register
Don't have an account? Register one!
Register an Account