Lutiga või lutita: kas lutt takistab või soodustab head und?

16 sept. 2022 | Beebi uni, Vastsündinu uni

Lutiga või lutita? Lutil on lapsevanemate hulgas nii tulihingelisi pooldajaid kui ka vastaseid. Meie arvates tuleks igal perel leida endale sobiv lahendus. Kuna lutist võib 4-kuu uneregressiooni järgselt saada tülikas uneassotsiatsioon, mis Sind lugematu arv kordi öösel äratab, peaks luti pakkumine olema hästi läbimõeldud. Kas mu laps vajab lutti? Millist otstarvet see täidab? Ja kui Su laps lutti hästi omaks võtta ei taha, kas on alternatiivne lahendus probleemile, mida lutiga lahendada püüad? Kuidas saaksid oma last teisiti toetada (unne saada või lohutada)?

Näiteks, kui Sulle tundub, et Su vastsündinu vajab lutti uinumiseks, siis vaata enne luti pakkumist üle muud viisid lapse uinumise toetamiseks (optimaalne unekeskkond, mähkimine, valge müra, kas kõht on täis ja mähe kuiv, erinevad lapse rahustamise meetodid). Kui seejärel tundub, et ilma lutita ei saa, paku südamerahuga lutti ja tegele võõrutamisega siis, kui see hakkab muutuma probleemiks. Leian, et ka vaid paar kuud lutikasutust on igati õigustatud, kui Sa tead, et see muudab need 2 kuud teie jaoks oluliselt lihtsamaks.

Kui otsustad luti kasuks, tasuks siiski jälgida, et sellest ei saaks lahendus igale nutule. Eelkõige on meie ülesanne vanematena aru saada, mida meie laps öelda tahab ja mis abi hetkel meilt vajab. Iga kord ei ole see kindlasti lutt. Kõige suurem oht lutiga on see, et me ise lapsevanematena harjutame sellest probleemi liigse luti pakkumisega. Oled väsinud? Võta lutt! Sul on igav? Võta lutt! Ei taha enam pikali olla? Võta lutt! Oled viril ja ma ei saa aru, miks… võta lutt! Selle asemel, proovi esmalt mõista, mis on lapse tegelik vajadus.

Mida arvesse võtta, kui kaalud luti pakkumist?

  • Imetamisnõustajate soovitus on, et kui soovid last rinnaga toita, võiks esimesed 4 nädalat hoiduda lutist, et laps saaks omandada hea (ja Sinu jaoks valutu) imemisvõtte. Igal juhul tuleks luti tutvustamisega oodata seni, kuni imetamine kulgeb sujuvalt. Kui imetamisega tekib edaspidi probleeme, võiks luti samuti seni kõrvale jätta, kuni probleemid on lahendatud (seda on muidugi kergem öelda, kui teha).
  • Mõnede uuringute kohaselt alandab luti imemine vastsündinueas imiku äkksurma sündroomi riski.
  • Refluksiga lastel (ka peidetud refluksi puhul) võib lutt aidata sellest tingitud vaevusi leevendada, sest imemine ja sellest tulenev sülje neelamine aitavad toitu söömise järgselt maos hoida. Samuti võib see abistada magama jäämisel, kus pikali asend soodustab veelgi refluksi ja laps võib olla uinumisel väga rahutu või lausa nutta.
  • Lutt võib pakkuda leevendust olukorras, kus rahutu beebi rahuneb vaid rinnal ning lapsevanemad on sellest kurnatud ja vajavad abi nutva beebiga toimetulekul. Siin tasuks muidugi kindlasti tegeleda ka nutu tegeliku põhjuse otsimisega, sest lutt on enamus juhtudel lihtsalt toimetulekuvahend, mitte lahendus lapse murele. Kõige sagedamini on vastsündinueas rahutus tingitud üleväsimusest (mida aetakse segi koolikutega), sest laps on liiga pikalt ärkvel või magab liiga lühikesi uinakuid. Samas tasub uurida ka seda, kas laps saab piisavalt süüa, kas esineb toiduallergiaid, refluksi,  lihaspingeid.
  • Ka une seisukohalt ei ole lutt (nagu muudki uneassotsiatsioonid või abivahendid) otseselt halb ega hea, vaid tema kasu või kahjulikkus sõltub tema mõjust. Praktikas näeme, et 3-10-kuuselt tekitab lutt sageli uneprobleeme (lühikesed uinakud, sagedased öised ärkamised), sest laps ei suuda veel lutti ise leida ja asendada. Seepärast tuleks hoolikalt kaaluda, kas lutti on mõtet sisse harjutada, eriti kui laps esialgu sellest keeldub või selleks ei näi vajadust olevat.

Millal lutist võõrutada?

Kui soovid ennetada uneprobleeme, on mõistlik lutt UINUMISEL võõrutada enne 4-kuuseks saamist. Samas, mitte kõikidel lastel ei teki lutiga magamisega probleeme, nii et Sa võid valida ära oodata, mis elu toob ja tegeleda võõrutamisega siis, kui näed, et see põhjustab liigseid ärkamisi öösel või lühikesi uinakuid päeval.

Luti võõrutamine 0-3-kuuselt

0-3-kuuselt tuleks lutt võõrutada juhul, kui see segab täis unetsüklite magamist (laps hoiab lutti kogu aeg suus ja ei tee enamasti üle 20-minutilisi uinakuid) või kui see segab imetamist (kui su rinnalapsel on probleeme söömisega ja kasutate ka lutti, tasub konsulteerida imetamisnõustajaga).

Luti võõrutamine 3-9-kuuselt

3-9-kuuselt tuleks lutt võõrutada juhul, kui see segab täis unetsüklite magamist ja/või unetsüklite ühendamist (laps teeb vaid 30-60-minutilisi uinakuid ning ärkab öösiti sageli, enamasti iga 1-2h takka).

Luti võõrutamine 9-24-kuuselt

>9-kuused lapsed on võimelised õppima ise lutti voodis üles leidma, seega võõrutama une seisukohalt otseselt ei pea. Üldiselt soovitame pärast 9 kuud võõrutamisega oodata, kuni laps on võimeline ise mõistma, mis toimub. Selles vanuses on lapsel enamasti tekkinud lutiga juba emotsionaalne seos, mistõttu on võõrutamine keeruline ja sageli nuturohke. Teatud juhtudel on võõrutamine vajalik ka selles vanusegrupis, aga seda tuleks hoolega kaaluda ja vajadusel spetsialistiga arutada. Küll aga soovitame, et pärast 9 kuud vähendada järk-järgult luti kasutamist ja 12.elukuust alates pakkuda vaid une ajal. See soodustab lapse kõne arengut.

Kui Sinust on saanud lutivalvur ja Su laps ärkab lugematu arv kordi öösel, liitu meie beebi ja väikelapse une veebikursusega või broneeri tasuta esmavestlus, et koostöös nõustajaga leiad just teie perele sobivad lahendused ja saada tagasi rahulikud ööd.