Kuidas aidata lapsel lasteaiaga kohaneda?

23 aug. 2024 | Uncategorized

Peagi ootab paljusid väikelapsi ja mudilase ees lasteaed või -hoid. Olles viimased 2 aastat töötanud lasteaias psühholoogina, nägin esimeses vanuseastmes alati sügiskuudel erinevaid kohanemisraskusi. Lasteaiaga kohanemine on lapse jaoks suur muutus ja see võib võtta aega mõnest nädalast mõne kuuni. Järgnevalt jagangi nippe, kuidas lasteaiaga kohanemine lapse jaoks võimalikult lihtsaks teha.

7 Nippi paremaks lasteaiaga kohanemiseks või lastehoius alustamiseks

  • Tegele olemasolevate uneprobleemidega enne lasteaeda või -hoidu minekut. Kui Su laps ärkab endiselt mitu korda öö jooksul või uinub vaid Sinu juuresolekul, on kohanemine lasteaiaga ilmselt keeruline. Pidevas unevõlas lapse eneseregulatsioon on häiritud, mistõttu on ka kohanemine suurte muutustega raskem. Lisaks sellele kipub kohanemisperioodil tekkima unes regressioon, mis võib viia veelgi suuremate probleemideni ja seega ka suurema üleväsimuseni.
  • Kui Su laps on siiani maganud lõunaund vaid kärus, hakka vähemalt 2 nädalat enne lasteaeda minekut harjutama uinakut tuppa. Jah, mõni laps läheb aias/hoius kambavaimuga kaasa ja uinub kergesti, ent reeglina on laste jaoks, kes on seni teinud uinakut vaid kärus, kohanemine raskem ja pisaraterohkem. Kui soovid riske maandada, tegele uinakuharjumuste muutmisega aegsasti.
  • Kohanda lapse unegraafik lasteaia graafikule vastavaks. Küsi lasteaiast üle, mis kell lapsed lõunaund teevad, ja säti kodune lõunauni samale ajale. Vastavalt sellele kohenda ka õhtust uneaega.
  • Ideaalis oota aeda või hoidu panekuga seni, kuni laps on valmis üheks uinakuks. Väsinud laps, kellel on käes tavapärane uinaku aeg, muutub virilaks ja tal on kohanemine seetõttu keerulisem. Lisaks võib vahele jäänud uinak ajada sassi seni hästi toiminud unerütmi, tekitada üleväsimuse ning probleeme ööunega.
  • Hea ettevalmistus on pool võitu! Mudelda mänguasjadega läbi lasteaias toimuvat, kaasa arvatud uinumine. Pange koos kõik mõmmid, rebased, karud, kanad ja muud loomad tuttu, nii nagu lasteaias see käib. Hiljem on lapsele olukord tuttavam ja seega pole nii hirmus. Vaadake lasteaiaga seotud raamatuid ja rääkide iga päev eesootavast põnevast muutusest.

5 Nõuannet lõunauinakute harjutamiseks lasteaias

Ära kiirusta last aeda/hoidu magama jätmisega. Igas lasteaias või hoius on kohanemisperioodile oma lähenemine, aga üldiselt tasub kohanemiseks võtta aega. Lõunaunne võiks lapse ideaalis jätta alles siis, kui ta jääb hommikul lapsevanemast maha ilma nututa ning suudab nututa ära oodata ka lõunase järeletulemise. Samas on oluline mõista, et uinakusse jäämine on paljude laste jaoks suur samm ja sellele võib järgneda väike tagasilangus lapse meeleolus lasteaeda tulles/minnes.

Tasub uurida ka õpetajatelt, kuidas Sinu laps hoius käitub ja saada nende arvamus valmiduse osas. Paljud õpetajad on väga kogenud ja oskavad ise suunata, millal võiks magama jätta.

  • Anna kaasa lapse lemmik kaisukas (või tekike). Kui seda veel ei ole, võib proovida seda sisse juurutada paar nädalat enne hoidu minekut. Valige koos kaisukas välja ning räägi lapsele, et sellest saab tema lasteaia sõber, kes temaga koos lasteaias hakkab käima. Ta võib, aga ei pruugi, sellega ka kodus koos tududa. Kui tegemist on uue kaisukaga, hoia seda mõned tunnid või üleöö enda põues, et sellele jääks emme (või peamise hooldaja) lõhn külge. Nii muutub see kiiremini lapsele omaseks.
  • Lasteaias või hoius alustamine EI OLE õige hetk luti või muu uneabi võõrutamiseks. Seda tuleks teha enne aias alustamist või oodata, kuni laps on hoius kohanenud. Seega, kui laps on seni kasutanud kodus une ajal lutti, anna see kindlasti ka lasteaeda kaasa. Ärkveloleku ajal võiks loomulikult lutt püsida kapis (seda nii aias kui kodus).
  • Lasteaia ja kodune unekeskkond ei pea olema täpselt samasugused, aga laps võiks olla harjunud magama uinakut oma voodis. Kui Su laps vajab heaks uneks pimedat tuba ja/või valget müra, pole mingit põhjust neid abivahendeid temalt kodus ära võtta.
  • Esimestel päevadel, kui laps hoius/aias magab, mine talle järele vahetult pärast uinaku aega. Nii ei pea ta kaua Sind ootama ja tekib usaldus, et emme/issi tõesti tuleb “pärast tudu” talle järele, nagu hommikul lubasid ja õpetajad ilmselt talle korduvalt enne und meelde tuletasid.
  • Arvesta sellega, et esimestel kordadel võib laps magada hoius vähem (või üldse mitte). Samuti võib ta õhtul olla virilam ja klammerduv. Seega, paku talle nendel õhtutel palju üks-ühele tähelepanu ning varasemat ööune aega. Samuti räägi õpetajatega läbi, milline on plaan, kui laps ei uinugi – kui kaua teda voodis proovitakse hoida? Kas vanemad kutsutakse järgi või jääb laps hoidu eelnevalt kokkulepitud ajani?

    NIPP: Minu soovitus on, et võimalusel võiks laps siiski jääda hoidu kokkulepitud ajani, kuid mitte veeta üle tunni aja voodis und oodates (või lausa nuttes). Kui laps selle ajaga ei uinu, võiks üks õpetajatest minna temaga teise ruumi vaikselt mängima, teavitada vanemat olukorrast, kuid võimalusel jätta laps kokkulepitud ajani lasteaeda. Seda selleks, et tal ei tekiks seost, et kui ta magama ei jää, kutsutakse emme-issi järele ehk ta saabki siis varem koju minna. Nii võivad uinumised muutuda aina nutusemaks.